Niedoczynność kory nadnerczy, bardziej znana jako choroba Addisona, jest schorzeniem endokrynologicznym spowodowanym zaburzeniem wydzielania hormonów steroidowych, kortyzolu i aldosteronu, przez nadnercza.
Choroba Addisona występuje najczęściej u psów w młodym i średnim wieku, częściej u suk niż u psów. Rasy predysponowane to: pudle, bearded collie, rottweilery, west highland white terriery.
Psy z chorobą Addisona mają obniżony poziom glikokortykoidów (kortyzol), istotnych substancji, które regulują metabolizm organizmu i jego zdolności do radzenia sobie ze stresem oraz mineralokortykoidów (aldosteron), które regulują poziom soli i wody w organizmie. Hormony te mają kluczowe znaczenie - umożliwiają prawidłowe funkcjonowane organizmu.
Nadnercza to dwa małe gruczoły zlokalizowane zaraz obok nerek. Wytwarzają one istotne hormony, w tym kortyzol i aldosteron. W chorobie Addisona nadnercza zostają uszkodzone i nie funkcjonują prawidłowo.
Nadnercza mogą ulec uszkodzeniu na skutek szeregu czynników, m.in:
Gdy nadnercza są uszkodzone, nie wytwarzają prawidłowej ilości kortyzolu i aldosteronu. Czasami w ogóle ich nie produkują.
Hormony te są niezbędne do regulacji wielu funkcji życiowych organizmu, takich jak: metabolizm, ciśnienie krwi, nawodnienie, odpowiedź na stres.
Gdy pies nie produkuje wystarczającej ilości tych hormonów, poczatkowo pogarsza się jego stan zdrowia, a następnie może dojść do stanu zagrażającego życiu - przełomu nadnerczowego (ostrej postaci choroby Addisona).