Gdy lekarz weterynarii potwierdzi chorobę Addisona, leczenie składa się z hormonalnej terapii zastępczej. Ponieważ nadnercza są uszkodzone, Twój pies będzie wymagał dostarczania hormonów z zewnątrz - w formie tabletek i zastrzyków.
Po wprowadzeniu leczenia zauważysz poprawę jakości życia psa. Twój przyjaciel będzie mógł żyć normalnie i aktywnie. Jednak nieleczona choroba Addisona może mieć skutki śmiertelne.
Psy z chorobą Addisona mają obniżony poziom kortyzolu bądź kortyzolu oraz aldosteronu. Kortyzol jest odpowiedzialny za regulację stresu w organizmie i jest hormonem przeciwzapalnym. Twój pies będzie musiał przyjmować tabletki, które zastąpią kortyzol, fizjologicznie wydzielany przez nadnercza, oraz otrzymywać zastrzyki raz w miesiącu, które uzupełnią poziom mineralokortykoidów w przypadku ich braku.
Psy z chorobą Addisona będą wymagały podwyższonej dawki preparatów zastępujących kortyzol w okresie stresu, urazu lub innej choroby. Poziom stresu waha się u różnych psów. Może być wynikiem np. wizyty u lekarza weterynarii, zmian w trybie życia lub wystrzałem fajerwerków.
Zaleca się konsultację się z lekarzem weterynarii, jeżeli obawiasz się sytuacji, kiedy pies może być bardziej narażony na stres lub kiedy jest chory.
Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Pies będzie wymagał regularnych badań krwi, aby ustalić prawidłową dawkę leku.
W razie zaobserwowania jakichkolwiek zmian w zdrowiu i zachowaniu psa, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Chociaż choroba Addisona wymaga postępowania farmakologicznego, lekarz weterynarii może zalecić również odpowiednią dietę endokrynologiczną.